روانشناسی تربیتی

...دانلود...

کلیات – تعریف و موضوع روانشناسی

واژه ای که بنام «روانشناسی» رواج یافته، ترجمه لغت پسیکولوژی که با تلفظ انگلیسی «سایکولوژی» می باشد که در اصل ازدو کلمه یونانی «پسیکه» به معنی روح و «لوگوس» به مفهوم تحقیق و بیان مشتق شده است. پسیکه مفاهیم متعدد دارد، برخی آنرا به معنی روح و بعضی دیگر روان تفسیر نموده اند. این کلمه نام یکی از خدایان افسانه ای یونان قدیم بوده که در ابتدا زندگی بشر فناپذیری داشته بعداً در زمره خدایان درآمده و جاودان گردید.

تعریف روانشناسی: روانشناسی عبارتست از مطالعه جنبه های مختلف رفتار و ارتباط آنها با یکدیگر. منظور از رفتار و جنبه های آن فعالیت هائی است که از فرد سرمی زند ما با فردی سروکار داریم که احساس و ادراک می کند، امور را بخاطر می سپارد و بیاد میاورد، پاره ای از امور را یاد می گیرد، از برخورد بچیزهایی می ترسد، در مقابل ناملایمات خشمگین می شود، در بعضی مواقع شور و هیجان از خود نشان می دهد، با دیگران بسر می برد، از کار کردن بادیگران لذت می برد، برای خود هدفهای اساسی یا غیر اساسی انتخاب می کند، نقشه می کشد، درباره اعمال افراد اظهار نظر می نماید، گاهی خونسرد است زمانی حساسیت نشان می دهد، در انتخاب هدف ها و وسائل تصمیم می گیرد، برای جلوگیری از شکست خود به منظور تامین احتیاجات اساسی روانی خویش رفتار خاصی از خود ظاهر می سازد، اینگونه فعالیت ها که اغلب با کارهای بدنی همراه هستند بعنوان رفتار در روانشناسی مورد بحث واقع می شوند.

روی این زمینه می گوئیم، روانشناسی عبارتست از مطالعه جنبه های مختلف رفتار آدمی از قبیل جنبه های بدنی – عاطفی – اجتماعی – عقلانی، اخلاقی و هنری و ارتباط این جنبه ها با هم.

روانشناسی تربیتی

کلیات – تعریف و موضوع روانشناسی واژه ای که بنام «روانشناسی» رواج یافته، ترجمه لغت پسیکولوژی که با تلفظ انگلیسی «سایکولوژی» می باشد که در اصل ازدو کلمه یونانی «پسیکه» به معنی روح و «لوگوس» به مفهوم تحقیق و بیان مشتق شده است. پسیکه مفاهیم متعدد دارد، برخی آنرا به معنی روح و بعضی دیگر روان تفسیر

دسته بندی: علوم انسانی» روان شناسی

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 129

حجم فایل: 78 کیلوبایت

...دانلود...
لینک کمکی