بازیافت داده (data Recovery)

...دانلود...

بازیافت داده (data Recovery) 27 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 27

بازیافت داده (data Recovery) چیست ؟

در ساده ترین عبارت به data Recovery عملیات بازیافت داده از روی دیسک، دیسک درایور و هر وسیله ذخیره سازی الکترونیکی دیگر (مانند یک آرایه درایو، data base، حافظه فلش و غیره) می گویند زمانی که داده دیگر بصورت نرمال قابل دسترس نمی باشد.

راههای زیادی برای ذخیره کرده داده وجود دارد: درایوهای سخت، دیسکهای قابل حمل، CDها یا DVDها، مهم نیست که این وسایل ذخیره سازی تا چه مقدار قابل اطمینان هستند زیرا عادی است که همه ابزارهای مکانیکی و الکترونیک اطلاعات خود را از دست بدهند. بطور کلی، غلتکهای مختلفی در مورد از بین رفتن و یا غیرقابل دسترس شدن داده وجود دارد به عنوان مثال فایلهایی که بصورت تصادفی حذف ده اند یا یک رمز فراموش شده. گاهی اوقات به علت بدشانسی یک ضربه به ابزار ذخیره سازی وارد می شود و ممکن است بصورت فیزیکی آن را بدون استفاده سازد و عواملی چون آتش سوزی، شکستن و دیگر خطرات. وقتی راههای نرمال برای دسترسی به داده از بین می رود بازیافت (Data Recovery) راهی است که ما مجدداً داده ها را ذخیره و قابل دسترسی سازیم.

Data Recovery هم می تواند از راههای بسیار ساده امکان پذیر باشد و هم با راههایی که تعمیرات جامع و کارهای جزیی جهت Data Recovery نیاز دارد همراه باش در هر حال، انواع روشهای Data Recovery از یک سری عملیات عمومی برای بازیافت داده تشکیل شده اند.

سنجیدن: رسانه ها و فراهم کردن آنها یک هدف اولیه که ایجاد خطر می کند و بصورت بالقوه دارای عملیات Recovery می باشد.

تخمین زدن چه مقدار عملیات مورد بحث است و چه مقدار داده قابل بازیافت می باشد و چه راه حلی جهت این کار را لازم خواهد بود و بازیافت داده چه هزینه ای دارد.

تعمیر کردن از بین رفتن فیزیکی و الکتریکی که در رسانه برای دسترسی به داده ممانعت ایجاد کند.

بازیافت‚ داده ها از طریق عملیات منطقی (نرم افزاری) که روی یک سری داده روی دیسک یا درایو پردازش می شوند.

تحلیل کردن: داده های بازیافت شده سالم و قابل استفاده می باشند و سپس آماده کردن یک گزارش از نتیجه عملیات بازیافت (چه داده ای بازیافت شده، علت از بین رفتن داده چه بوده و غیره)

بازگشت داده ذخیره شده بر روی رسانه انتخاب شده در کمترین زمان ممکن

خلاصه

مطالب زیر تفاوتهای مهم بین Microsoft Exchange Server و Microsoft Exchange 2000 Server را در مورد نگهداری Dtabase و بازیافت سرور شرح می دهد. همچنین فرامین مربوط به بازیافت و مراحل آماده سازی آن را قدم به قدم توضیح می دهد.

معرفی

خواندگان از متن می بایست آشنایی با Back up گیری و مراحل ذخیره سازی مجدد در Exchange Server 5.5 داشته باشند و درک درستی از نحوه کار Exchange Server 5.5 در مورد کار با Data base داشته باشند.

Over view

فرم Data baseها و عملکرد بین آنها در Exchange Server 5.5 و Exchange 2000 نقاط مشترک زیادی دارند.

طبق اطلاعات پایه ای شما آنچه که در Exchange Server 5.5 در مورد بازیابی و نگهداری داده است مطابق با Exchange 2000 است. Transaction logging، تنظیم شدن Checkpointها و دیگر موارد اساسی Data baseها همانند یکدیگر هستند. Exchange 2000 می تواند 20 Database را روی هر سرور پشتیبانی کند این بدان معناست که این بیشتر از اطلاعاتی است که روی track نگهداری می شود. این معماری متفاوت تا جایی پیش رفته است که این Databaseها در کنار یکدیگر هستند بدون اینکه روی عملکرد یکدیگر تاثیر بگذارند. Database Recovery که بعنوان مشکل گشایی اصلی و بهترین نتیجه می باشد در این دو محصول شبیه است. این قسمت شامل یک بازنگری به این تغییرات مهم در Exchange 2000 و تاثیرات آن در بازیافت و طراحی آن می باشد.

یک دایرکتوری محلی جایگزین دایرکتوری سرور مرکزی Exchange می شود.

در Exchange Server 5.5 هر کامپیوتر سرور Exchange دارای database دایرکتوری های خود می باشد. این Database بصورت اتوماتیک در کامپیوترهای سرور Exchange دیگر در سایت Exchange کپی می شود. در Exchange 2000 دایرکتوری سرور Exchange وجود ندارد. در عوض اطلاعات Exchange در Active Directory ذخیره می شود و همچنین در مجموعه ای از Active Directory های دست نخورده کپی می شود.

در بیشتر مواقع حتی یک کپی از Database مربوط به Active Directory روی کامپیوتر Exchange 2000 وجود ندارد. سرور اصرار دارد که بعنوان یک Client به کنترل کننده مسیر یک Active Directory متصل شود تا اطلاعات دایرکتوری را بخواند و بنویسد.

این مسأله دلیلی است بر Recovery مشکل دارد

مدیر سرور Exchange به مدت طولانی Backup و اصلاح دایرکتوری ها را کنترل نمی کند ولی مدیر سرور Microsoft windows 2000 این کار را می کند.

حتی اگر کامپیوتر سرور Exchange به صورت کامل تخریب شود، در بیشتر مواقع پیکربندی همه اطلاعات در جای دیگر Active Directory بصورت امن ذخیره شده است. یک سوئیچ Setup جدید disacterrecovery می باشد که با نصب مجدد روی کامپیوتر Exchang 2000 باعث پیکربندی منطقی اطلاعاتی می شود که هنوز بصورت صحیح روی Active Directory وجود دارد.

...دانلود...
لینک کمکی