شیمی مدرن

...دانلود...

شیمی مدرن 27 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 27

شیمی مدرن

ترجمه: احمد رضا قلی زاده

نوسیندگان:

کلارک متکالف

جان ای. ویلیامز

جوزف اف. کاستکا

ساختمان اتم:

مدت &frac 34 ; قرن دانشمندان مشغول جمع آوری اطلاعات درباره ساختمان اتم بودند. مقداری از این معلومات از بررسی خواص اجسام رادیو اکتیو مانند اوارنیم حاصل شده بود. دستگاههای پرشتاب کننده ذره ها , در طیف نگار جرمی و دستگاههای اشعه X و طیف نماها و مقدار زیادی دستگاههای الکترونی دیگر , اطلاعات بیشتری به دانشمندان دادند , و با مجموعه آنها تئوری قابل فهم ساختمان اتمی عناصر را , بسط دادند.

همانطور که در 3 § از بخش یکم دیدیم این تئوری شامل توضیح مطلب مهم و قابل ملاحظه ای است که بوسیله یک مدل مطابق خواص معلوم عناصر بیان می شود.

این مدل ساختملن اتمی , در درس بعد از این بخش و نیز در بخش چهارم بیان خواهد شد. شما همینطور که می خوانید متوجه باشید که این توضیحات بر مبنای بهترین توجیه حاصل از آزمایشهائی است که درباره ساختمان اتم بعمل آمده است. ممکن است در صورت لزوم آزمایشهای بیشتری درباره تحقیق مدل اتمی عناصر بعمل آید.

در زمان حاضر دانشمندان مشخص کرده اند که اتمها , ذره های ساده غیر قابل تقسیم نیستند بلکه از چند جزء خیلی کوچکتر که بطور مفصلتری مرتب شده اند تشکیل شده اند.

یک اتم از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. قسمت مرکزی که دارای بار الکتریکی مثبت است و به هسته موسوم است. هسته بسیار کوچک و نسبتا سنگین است قطر هسته در حدود

13-10 سانتیمتر است. واحد مناسب تر برای بیان قطر اتم , آنگسترم o A است و یک آنگسترم برابر 8-10 سانتیمتر است. یعنی o A 1 بهمان نسبت از cm 1 کوچکتر است که cm 1 از 1000 کیلومتر کوچکتر می باشد. پس قطر هسته در حدود o A 5-10 می شود و در حدود یک صد هزارم قطر اتم است. سعنی اتم در حدود 1 تا 5 آنگسترم قطر دارد. ریزه های بسیار کوچک با بارالکتریسیته منقیس و بنام اکترون دور هسته در نواحی بنام لایه ها یا سطحهای انرژی حرکت می کنند در حدود سال 1913 نیل بهر دانشمند دانمارکی (1855 تا 1962) حرکت الکترونها بدوهسته را با حرکت سیارات منظومه شمسی بدور خورشید مقایسه کرد. هر چند امروزه بعقیده دانشمندان فیزیک و شیمی , مسیر حرکت الکترونها بدور هسته, مانند مدار سیارات مشخص و معلوم نیست و باید حرکت الکترونها را با حرکت نامنظم زنبوران عسل بدور کندویشان تشبیه کنیم. زیرا الکترونها گاهی به هسته نزدیک و گاهی از آن دور می شوند. پس باید فضای خالی نسبتا بزرگی را دور هسته اشغال کنند. بنابراین می گوئیم یک ابر الکترونی دور هسته , تشکیل می دهند که به اتم حجم می دهد و اتمهای دیکر را طرد می کنند.

هر اتمی از نظر الکتریکی خنثی است زیرا بارالکتریکی مثبت هسته برابر بار الکتریکی منفی الکترونهای لایه ها یا سطوح انرژی است.

اتم هیدروژن:

معروفترین نوع هیدروژن گاهی بنام پروتیوم خوانده می شود. و دارای هسته ای شامل یک پروتون است و یک الکترون دور این هسته در گردش است. این الکترون در داخلی ترین لایه , یا کمترین سطح انرژی که یک الکترون می تواند داشته باشد , حرکت می کند. این لایه یا سطح انرژی , لایه K یا اولین سطح انرژی نام دارد. برای آنکه اندازه ها و فاصله های بین اجزاء اتم پروتیم بهتر فهمیده شود. هسته (یک پروتون) را باندازه ته یک سنجاق 25/0 سانتیمتر نشان می دهیم. باین مقیاس الکترون که کمی از آن پروتون بزرگتر است , باید دور هسته و بفاصله ای که بطور متوسط حدود 12 متر باشد , یعنی در کره ای باین شعاع حرکت کند. این الکترون با سرعت دور هسته می چرخد و عملا چنین فضائی را اشغال می کند.

عدد اتمی یک اتم , برابر عده پروتونهای هسته آنست. یک عنصر شامل اتمهایی است که همه آنها دارای یک عده مساوی پروتون در هسته شان می باشند. بنابراین همه شان دارای همان عدد اتمی هستند (تمام اتمهای طبیعی که برانگیخته نشده و خنثی هستند , دارای یک آرایش الکترونی مساوی دور هشته شان هستند. ) عنصر هیدروژن شامل اتمهائی است که در هسته شان یک پروتون دارند.

...دانلود...
لینک کمکی