ساختار و ویژگیهای اسید

...دانلود...

تحقیق در مورد ساختار و ویژگیهای اسید

فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات 11 صفحه

اسید (معمولاً با فرمول H A نشان داده می شود) به هر گونه ترکیب شیمیایی گفته می شود که اگر در آب حل شود، محلولی با pH کمتر از هفت بدهد. این تعریف، به تعریف لوری و برونسته نزدیک است، که در آن اسید ترکیبی بیان می شود که یک یون هیدروژن (H +) به ترکیبی دیگر بدهد (یعنی بنیان) . مثال هایی ساده از اسید، استیک اسید (سرکه) و سولفوریک اسید (مورد استفاده باتری خودرو با نام دیگر جوهر گوگرد) هستند. اسید ماده ای ترش مزه است (مخصوصاً اسیدهای غلیظ) و می تواند مضر و خطرناک باشد.

تعاریف اسید و باز

کلمه اسید (به انگلیسی: acid) از واژه لاتین acidus به معنای ترش آمده است، اما در شیمی این لغت معانی بیشتری دارد. سه راه برای تعریف اسید وجود دارد، که آرنیوس، لوری-برونسته و لوئیس نام دارند.

آرنیوس: بنا بر این تعریف، اسید ماده ای است که هنگام حل شدن در آب غلظت یون هیدرونیوم (H 3 O +) را افزایش دهد، و باز هم ماده ای است که غلظت یون هیدروکسید (OH -) را افزایش دهد: این تعریف فقط به موادی محدود می شود که در آب قابل حل باشند. حدود سال 1800، شیمیدانان فرانسوی از جمله آنتوان لاوازیه، معتقد این اصل نادرست بود که تمام اسیدها شامل اکسیژن هستند. شیمیدانان انگلیسی از جمله سر همفری دیوی، معتقد بود که تمام اسیدها شامل هیدروژن هستند. شیمیدان سوئدی، سوانت آرنیوس، از این عقیده برای گسترش تعریف اسید استفاده نمود.

...دانلود...
لینک کمکی